Program
1.AUGUST
18:00 - 00:00
Xanadu
Xanadu x Berlin
Filmprogramm präsentiert von Xanadu, 6x6 Project, Anorak und Videoart at Midnight & Gespräche.18:00 Anorak mit : Chantal Akerman, Eduardo Williams, James Richards
19:30 6 x 6 Project mit : Clara Helbig, collectif_fact, Jennifer Martin, Sasha Litvintseva & Beny Wagner
21:00 Xanadu mit Janaye Brown
22:30 Videoart at Midnight mit : Katarina Zdjelar, Mathieu Kleyebe Abonnenc and Pauline Boudry / Renate Lorenz
Xanadu
Altenbraker Straße 18
12053 Berlin-Neukölln
More Info
2.AUGUST
19:00
New Fears
Crush
with : Performances by Berlin Stripper Collective with Josie, Trixie, Jade, Vivi
Bar: Tic Tac Hoe with Anna Ehrenstein, Farina Finke, Rebecca Korang and Sunny Pfalzer in support of “pIAR - perfocraZe International Artist Residency”, one of the only openly queer spaces in Kumasi, Ghana.
curation and space: July Weber
7-8pm: life drawing
9-10pm: performances, bar, tattoos: Sensi Sister, cakes: Steinkampf Flower Cakes
10pm - open: dj-set: Fifi x Abortion
New Fears
Schererstraße 5
13347 Berlin-Wedding
More Info
3.AUGUST
18:00 - 21:00
Sangt Hipolyt
Paradise Sweat Licking Lungs (The Bellermann Hypnotist Vol. 4)
with: Mahsa Saloor
curated by: Anne Fellner & Burkhard Beschow
Sangt Hipolyt
Bellermannstr. 79/80
13357 Berlin-Wedding
More Info
4.AUGUST
18:00 - 21:00
New Toni
Mystery Box
with: Georgina Hill, Maximilian Schmoetzer
curated by: Antonia Breme & Christian Luebbert
New Toni
Immanuelkirchstraße 15
10405 Berlin - Prenzlauer Berg
More Info
5.AUGUST
18:00 - 23:00
gr_und
Schnittmenge
with: ZEBU + Spad (live) + Willis Anne (LAN) (live) + Olta Karawane (DJ set) + Christian Pausch (DJ set)
curated by: gr_und
8-9pm: Live Music + DJ set
gr_und
Seestrasse 49
13347 Berlin-Wedding
More Info
6.AUGUST
13:00 - 21:00
stay hungry
Hinterland + Mobile Menu #12
with: Jérôme Chazeix, Gabriella Hirst, Theresa Rothe, Markus Zimmermann
+ collaboration with Mario Margani for Mobile Menu #12
curated by: stay hungry (Michel Aniol + Meike Kuhnert)
Parkanlage Teilestraße (below the highway bridges)
12099 Berlin-Tempelhof
Geodata: 52.458953, 13.412774 or FC57+H4J
Public transport: Bus 277 & M46
Bus stop: Bergholzstraße
More Info
7.AUGUST
18:00 - 22:00
Centrum
Collecting stones from Hypnagogia
with: Ana Pascu, Yen Chun Lin
curated by: Rachel Monosov & CTG collective
Centrum
Reuterstraße 7
12053 Berlin-Neukölln
More Info
8.AUGUST
18:00
uqbar
Food and Imagination
with: Arijit Bhattacharyya, Sujatro Ghosh, Rukaiya Karim, Pallavi Paul, Lea Maria Wittich
curated by: Övül O. Durmusoglu
uqbar
Schwedenstr. 16
13357 Berlin-Wedding
More Info
9.AUGUST
19:30
SCOTTY
Projektlogiken
with: Fritz Laszlo Weber
curated by: Bettina Weiß
7:30pm: Performance
SCOTTY
Oranienstrasse 46
10969 Berlin-Kreuzberg
More Info
10.AUGUST
19:30
diffrakt
Each Body a Voice
with: Esmeralda Conde Ruiz, Diana Alina Serbanescu
curated by: Sara Morais dos Santos Bruss
7:30pm performance, afterwards artist talk moderated by Sara Morais dos Santos Bruss
diffrakt
Crellestraße 22
10827 Berlin-Schöneberg
More Info
11.AUGUST
19:30
CCCCCOMA
CCCCCOMA Commercials. I came in here for a special offer
with: Heiner Franzen, Kerstin Honeit, Artor Jesus Inkerö, Francis Kussatz, Bjørn Melhus, Vitalii Shupliak 
curated by: Linda Peitz
19:30 Opening (Before the opening the video works can be viewed all day in every location.)
20:00 Performance by Francis Kussatz
 Videoscreen locations:
1) Spätkauf, Krumme Straße 41 in Charlottenburg (meeting point opening)
2) The City Kiosk, Hauptstraße 160 in Schöneberg
3) The Market, Torstraße 139 in Mitte
4) 9 to 6 Drinkshop, Köpenicker Straße 1 in Kreuzberg
5) Spätkauf 178, Hermannstraße 178 in Neukölln
More Info
12.AUGUST
19:00 - 22:00
SPOILER
OFFFENCE
with: Jakob Francisco, Julia Grybos & Barbora Zentková, Eduardo José Rubio Parra, Sara Kramer, Roman Liška, Eglė Ruibytė
curated by: Katharina Wendler & Sophia Scherer
SPOILER
Quitzowstraße 108
10551 Berlin-Moabit
More Info
13.AUGUST
17:00
FKA SIX
BlingRing Center
with: Olga Hohmann, Antonia Nannt
costume: Mina Bonakdar
curated by: Pola van den Hövel, Marlene A. Schenk, Laura Helena Wurth
5pm opening, 7pm performance
FKA SIX
Ring Center 1
Frankfurter Allee 111
10247 Berlin-Friedrichshain
More Info
14.AUGUST
11:00 - 18:00
mp43
Let's follow the trail!
with: Sreymao Sao, Sopheak Sao
curated by: Carola Rümper
mp43
Stollberger Straße 73
12627 Berlin-Marzahn
More Info
15.AUGUST
16:00 - 21:00
Pansion Projects
Unrealized projects
with: Anaclara Talento, Erfan Ghiasi, Hadi Sadeghipour, Hamed Dehqan, Hannaneh Heydari, Karolien Chromiak, Mary Szydlowska, Roozbeh Gholami, Verena Gotthardt
coordinated by: Hamed Dehqan | Exhibition and Book design: Rouzbeh Gholami and Verena Gotthardt
Haus der Statistik (Haus D)
Karl-Marx-Allee 1
10178 Berlin-Mitte
More Info
16.AUGUST
19:00 - 22:00
BETON
Waxed City
with: Anaïs Edely
curated by: BETON Berlin
venue: RSVP
More Info
17.AUGUST
16:00 - 22:00
Medium P
with: Maria Cozma & Nik Geene / Andrew Wagner &  Sebastjan Brank
Medium P
Oranienstraße 173
10999 Berlin-Kreuzberg
More Info
18.AUGUST
19:00 - 22:00
WIRWIR
Falling, fleeing, flailing, soaring, succeeding, failing
with: Shira Wachsmann, Michelle Lai, Nina Katchadourian, Estelle Hoy
coordinated by: April Gertler & Adrian Schiesser
WIRWIR
Stuttgarter Str. 56
12059 Berlin-Neukölln
More Info
19.AUGUST
19:30 - 22:00
Scherben
Tischgruppe wandert
with: Georg Thanner, Natalia Gurova, Anastasiya Levchuk, Felix Krapp
curated by: Scherben
Billard Café
Leipziger Str. 58
10117 Berlin-Mitte
More Info
20.AUGUST
15:00 - 22:00
La Datcha
The Future is Dark...I Think
with: Maggie Groat, Jessica Groome, Ella Dawn McGeough 
coordinated by: Jessica Groome
8:20pm performance Acid fruit-fruits (with foam) with BRANES
Quartier Napoleon
Eichenweg 37
13405 Berlin-Wedding
More Info
21.AUGUST
15:00 - 22:00
Make-Up
Ruderal Practices
with: Jérémie Le Hénaff, Tom Mayer, Paula Löffler, Frida Zack
Workshops:
1. Project spaces as alternative support structures for emerging artists |
with Jakob Wirth
2. The Third Landscape | with Marina Resende
curated by: Maria Paula Maldonado & Sarah Godfrey
Make-Up
Papierstraße. 11
13409, Berlin-Reinickendorf 
More Info
22.AUGUST
10:00 - 20:00
Mental Health Arts Space
The Bluest Archive: Black Rememory and Resistance
with: Nathalie Anguezomo Mba Bikoro, Anike Joyce Sadiq, Nontsikelelo Mutiti, Rosie Olang’ Odhiambo
curated by: Kathy-Ann Tan
Mental Health Arts Space gUG
Kaiserdamm 109
14057 Berlin-Charlottenburg
More Info
23.AUGUST
18:00
with the rubbles of old palaces
SMASHED: Speaking Histories of Insurrection
with: Pablo Giménez Arteaga,  Hannah O’Flynn, Niall O’Flynn, Ian Nolan, Michelle Turley
curated by: Hannah O’Flynn & Vita Buivid
with the rubbles of old palaces
Grossbeerenstraße 14
10963 Berlin-Kreuzberg
More Info
24.AUGUST
18:00
FORTUNA
Postindependent
with: Circaeaa, Irina Gheorghe, Nathan Powless-Lynes, Susanne Kohler
curated by: Anna Zett & Johanna Ackva
FORTUNA
Karl-Marx-Str. 127
12043 Berlin-Neukölln
More Info
25.AUGUST
15:00 - 19:00
SCHNEEEULE
Haus und Hof
with: Deniz Dogan, Till Kalischer, Nicole Messenlehner, Rainer Neumeier, Suzy van Zehlendorf
Cafe Finovo, Alter St. Matthäus Kirchhof
Großgörschenstraße 12-14
10829 Berlin-Schöneberg
& Flower Store next door
More Info
26.AUGUST
19:00
super bien!
Abluft
with: Max Brück
curated by: Elisabeth Sonneck
super bien!
Schwedter Str. 232
10435 Berlin-Prenzlauer Berg
More Info
27.AUGUST
14:00 - 19:00
Cittipunkt
Welches Wissen von wem oder was für wen oder was?
Part 1: "Made of Sunshine" by Asta Lynge
Part 2: "No One May Ever Have The Same Knowledge Again: Letters to Mount Wilson Observatory" by the Museum of Jurrassic Technology
Organized by and with: Alexis Hyman Wolff, Max Stocklosa, Frieder Haller, Asta Lynge, Jakob Ohrt und Jonas von Lenthe
Cittipunkt
Brüssler Straße 36A
13353 Berlin-Wedding
More Info
28.AUGUST
14:00 - 18:00
+DEDE
images moving inside a surface
with: Anne Gathmann, Alizée Lenox, Yon Natalie Mik, Marco Schmitt and Justina Los, Philip Topolovac
Modellpark Berlin-Brandenburg
An d. Wuhlheide 81
12459 Berlin-Köpenick
More Info
29.AUGUST
19:30
Apartment Project
We Are Not Familiar With a Generation That Has No Understanding of Sadness
with: BAÇOY KOOP
Apartment Project
Hertzbergstraße 13
12055 Berlin-Neukölln
More Info
30.AUGUST
18:00 - 20:00
Das Haus der Tödlichen Doris
An Paenhuysen presents: "Die Galerie Eisenbahnstraße befindet sich in der Manteuffelstraße"
with Multiples of the Galerie Eisenbahn artists: Lucius Burckhardt, Chris Dreier, Ueli Etter, Karl-Heinz Eckert, Heinz Emigholz, Hannes Hauser, Birgit Knop, Sabine Maria van der Linden, Michael Morris, Wolfgang Müller, Max Müller, Eva-Maria Ocherbauer, Moritz Reichelt, Martin Schmitz, Christian Stock
7pm Lecture
Dreiwerkraum
Prinzenstrasse 96
10969 Berlin-Kreuzberg
More Info
31.AUGUST
18:00 - 21:00
Neun Kelche
Teabags on Eyelids
with: Barbora Zentková & Julia Gryboś 
curated by: Kira Dell & Laura Seidel
7pm Soundperformance with Marina Hradilková
Neun Kelche
Pasedagplatz 3-4
13088 Berlin-Weißensee 
More Info